Aktualności Turystyka

Rezerwat przyrody „Wąwóz Homole” imienia Jana Wiktora

Czajkowska skała, Wąwóz Homole

Atrakcja przyrodnicza Pienin.

W odległości kilku kilometrów od Szczawnicy znajduje się piękna przyrodnicza atrakcja – rezerwat przyrody wąwóz homole. Miejsce to znakomicie nadaje się zarówno na dłuższe wakacje, połączone z biwakowaniem i przemierzaniem pienińskich, górskich szlaków, jak i na krótki weekendowy wyjazd. Trasa ze względu na swój niepowtarzalny urok stanowi atrakcję zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Rezerwat przyrody wąwóz homole im. Jana Wiktora (pisarza i popularyzatora Pienin) został utworzony w 1963 r. i obejmuje:

  • Wąwóz Homole,
  • Czajakową Skałę,
  • boczną część dolinki Koniowskiego Potoku.

Rezerwat stał się miejscem schronienia dla rzadko występujących w Polsce przedstawicieli fauny i flory tj. pustułka, sokół, puchacz, pliszka górska, salamandra plamista, dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów.

Przed utworzeniem rezerwatu wąwóz Homole był wypasany przez owce, co powodowało zniszczenia przyrodnicze oraz erozję terenu. Utworzenie rezerwatu zapobiegło tym szkodliwym praktykom i wpłynęło na znaczne zalesienie tego obszaru.

Wąwóz Homole.

Wąwóz Homole ukryty jest pośród pienińskich gór i ma długość niecałego kilometra. Znajduje się blisko granicy ze Słowacją i przyciąga turystów również z tego kraju. Dnem Wąwozu płynie rzeka Kamionka. Potok tworzy liczne, ciekawe kaskady, a w jego korycie znajdziemy ogromne głazy świadczące o jurajskiej historii tego miejsca.

Wejście do wąwozu leży obok drogi prowadzącej przez niewielką wieś Jaworki. W sezonie turystycznym pobierane są opłaty (ok. 1,5 zł za bilet). Turystyczna ścieżka prowadząca przez wąwóz przekracza kilkukrotnie potok. Przejście odbywa się po metalowych mostkach. Dalej trasa prowadzi zboczem zawalonym przez rumowisko dużych głazów, podejście ułatwiają drewniane stopnie i poręcze, jednak nie jest to miejsce dla wózków i bardzo małych dzieci. Ścieżka poprzez wąwóz prowadzi nas do Dubantowskiej Doliny, gdzie przygotowano miejsce odpoczynku dla turystów. Znajdują się tu również Kamienne Księgi, czyli płaskie skały, na których według miejscowych legend zapisana została przyszłość ludzkości.

Ciekawostkę stanowi, to, że wąwóz już od kilku wieków przyciąga poszukiwaczy złota i skarbów. W średniowieczu istniała tu warownia, po której podobno pozostały zakopane kosztowności. Natomiast w głębi stromych zboczy wąwozu istnieją stare szyby górnicze, w których w przeszłości poszukiwano złota.

Czajakowa Skała

Wyróżniający się punkt wycieczki poprzez rezerwat przyrody wąwóz homole stanowi Czajakowa Skała – wysoka na 700 m n.p.m. skała, w górnej części Wąwozu Homole. Do skały prowadzi ułożona z kamieni ścieżka wokół Dubantowskiej Doliny. Skała ta ma dość ciekawą budowę geologiczną – składa się z czerwonych i zielonych radiolarytów oraz krzemionkowych wapieni, przewarstwionych łupkami.

Co jeszcze warto zobaczyć będąc w Jaworkach?

Będąc w Jaworkach oprócz rezerwatu przyrody wąwóz homole warto odwiedzić również kościół św. Jana Chrzciciela, będący dawną cerkwią greckokatolicką oraz „Muzyczną Owczarnię” – kultowy klub muzyczny utworzony przez Wieńczysława Kołodziejskiego w 1997 r. w rewitalizowanej starej owczarni. „Muzyczna Owczarnia” organizuje koncerty, plenery i warsztaty artystyczne oraz wystawy przyciągające artystów z całej Polski.

Dodaj komentarz

Kliknij, by zacząć pisać